Jazero Balaton

Maďarské more je meno pre toto niekoľkokilometrové jazero s hodvábnou zelenožltou vodou uprostred strednej Európy. Balaton je jedným z najcennejších maďarských pokladov a najnavštevovanejších letovísk. Je to tiež najväčšie jazero v strednej Európe. Južné pobrežia sú ideálne pre malé deti kvôli plytkej vode, ale na severnom pobreží je voda okamžite hlbšie. Letná teplota vody je okolo 25 stupňov spazzolino elettrico bambini, čo je teplejšie ako priemerná teplota vzduchu ráno a večer. Voda a bahno jazera sú vynikajúcou liečbou počas nervových ťažkostí, anémie a nervovej únavy.

Malebné vinohradnícke oblasti v regióne produkujú vynikajúce vína, ktoré sa hodia vynikajúco k miestnym jedlám. Veľké množstvo pohostinstiev a reštaurácií privíta hostí z domova i zo zahraničia.

Siófok je najväčšie mesto na južnej strane jazera Balaton a je známe ako stranícke mesto jazera. Jeho prístav slúži na každú lodnú cestu na jazere. Výletné lode tiež začínajú odtiaľto. Hotely pri tejto pláži sú veľmi žiadané. Príjemné parky sú zdobené sochami a blízky evanjelický kostol má pozoruhodný štýl. Skladateľ medzinárodne uznávaných operiet, Imre Kálmán (1882-1953), je slávnym synom tohto mesta. Jeho klavír a veľa osobných vecí je možné vidieť v jeho múzeu. Múzeum vodného hospodárstva pokrýva históriu plavby a rybolovu na jazere Balaton, zatiaľ čo v Múzeu minerálov je vystavená obrovská zbierka minerálov.
Keszthely, najstaršia osada pri jazere Balaton, bola dôležitým obchodným uzlom v rímskych časoch. Krásny zámok so svojou ozdobnou kovanou železnou bránou, obklopený anglickým parkom, je tretím najväčším zámkom v krajine. Všetko, čo by ste sa chceli dozvedieť o jazere Balaton vrátane jeho formácie, flóry a fauny, dejín kultúry kúpania, vodnej dopravy a archeologických a etnografických pamätihodností z minulých 7 000 rokov, nájdete v Balatonovom múzeu.

Ako prišli ťavy, byvoly a zebry k pobrežiu jazera Balaton? V Safari Parku a v Africkom múzeu, ktoré založil renomovaný maďarský lovec v Afrike Endre von Nagy, si môžete pozrieť niektoré ozaj nezvyčajné exponáty. V múzeu je vystavená bohatá zbierka artefaktov vrátane trofejí a afrických etnografických objektov.
Badacsony je zaniknutý sopka v tvare rakvy. Jej svahy sú pokryté niektorými veľmi zvláštnymi geologickými formáciami, fosilizovanými lávovými stĺpmi a vinohradmi, ktoré produkujú vynikajúce víno miestnych mníchov s názvom Grey Friar. Jedna z dvesto rokov starých budov je domovom jednej z najpopulárnejších reštaurácií tohto miesta. Jeho terasa ponúka aj vynikajúcu panorámu na celé jazero.

Polostrov Tihany je viditeľný ďaleko a široko. Polostrov, obývaný takmer tisíc rokov, je sopečného pôvodu a má množstvo vzácnych rastlín a zvierat. Krypta kráľa Andreja I., postavená v roku 1055, prežila turbulentnú minulosť a stále stojí v pôvodnej podobe Maggiori informazioni qui. Dnešný kostol bol postavený v krypte v 18. storočí v barokovom štýle a má veľa vzácnych drevených reliéfov. V Múzeu benediktínskeho opátstva nájdete výstavy o dávnych dobách. V lete sa v kostole opátstva konajú časté organové koncerty.

Hévíz má mimoriadne šťastie, že má termálny kúpeľ, ktorý priťahuje návštevníkov po dobu už viac ako dve storočia. Jazero je pokryté vodnými ľaliami a rozkladá sa na ploche približne 25 štvorcových metrov, s hĺbkou 118 stôp v strede. Je to druhé najväčšie jazero s teplou vodou na svete, pri príjemnej teplote je kúpanie pod šírym nebom možné aj v zime. Liečba sa vykonáva pod dohľadom špecializovaných lekárov.